Bóg ma plan, nawet jak nam się wydaje, że nie ma planu.

Bóg ma plan, nawet jak nam się wydaje, że nie ma planu.

Chyba nie trzeba nikomu mówić, że rok 2020 jest rokiem innym od lat poprzednich. Gdy tylko wybuchła pandemia wszyscy zastanawiali się jak będzie wyglądał świat za kilka miesięcy – zastanawiali się też nad tym oazowicze, którzy co roku podczas wakacji przeżywali swoje 15-dniowe rekolekcje. Kiedy członkowie wspólnoty Oazy Mogilskiej, już w marcu, przeszli na formację zdalną nie przypuszczali, że Duch Święty tak pomoże, poprowadzi przez ten czas i doprowadzi do takich wielkich rzeczy, które się wykonały w te wakacje.

Decyzją Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej rekolekcje oazowe w naszej diecezji miały zostać skumulowane do ośmiu dni i odbywać w formacie hybrydowym: rano oazowicze łączyli się online na modlitwie, wprowadzeniu do Namiotu Spotkania (rozważeniu Pisma Świętego), natomiast popołudniu w wybranych konkretnych kościołach młodzi spotykali się na Eucharystii, spotkaniach formacyjnych, adoracjach Najświętszego Sakramentu, nabożeństwach, konferencjach. Plan Boga był taki, żeby grupa przed I stopniem Oazy Nowego Życia, która formuje się w naszej parafii, przeżyła te rekolekcje właśnie w Mogile. Od 24 do 31 lipca o.Cist.Jakub Lis, który na co dzień opiekuje się Oazą Mogilską, stał się moderatorem rekolekcji, a animatorzy z naszej mogilskiej wspólnoty postanowili się otworzyć na Boży plan i również podjąć posługę podczas tego czasu.

Jeden moderator, szóstka animatorów, pięciu uczestników i… JEDEN PAN I ZBAWICIEL. Rekolekcje pierwszego stopnia Oazy Nowego Życia skupiają się na temacie Jezusa Chrystusa i tego Kim On dla mnie jest – podczas adoracji czwartego dnia rekolekcji każdy przyjął Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Uczestnicy tego wydarzenia wiedzą jednak, że – tak jak mówił św.Augustyn – „raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę” i że oddawanie swojego życia Chrystusowi, to nie jest jedna chwila, a długi proces.

Podczas Agapy kończącej rekolekcje młodzi uczestnicy zostali włączeni do Deuterokatechumenatu – etapu formacji oazowej, która opiera się na drodze katechumenalnej i na nowo odkrywa istotę powołania i Chrztu Świętego.

„Godziłaby nam pustynia, gdybyśmy nie tworzyli oaz” – tak mówił św.Jan Paweł II o Ruchu Światło-Życie i miał rację – rekolekcje przygotowane w naszej diecezji, a w szczególności ważne dla mogilskiej wspólnoty ta „Mogilska jedynka”, były bardzo potrzebne dla oazowiczów w tym trudnym czasie, by zaczerpnąć od Źródła i mieć siły do dalszego głoszenia Ewangelii. Teraz z jeszcze większa radością i ufnością możemy mówić: JEZU, UFAM TOBIE!

an.Gabriela Flaszczyńska

fot. an.Monika Konrad